Աչքի բորբոքային հիվանդությունների բաժանմունք
Ս.Վ.Մալայանի անվան Ակնաբուժական Կենտրոնում գործում է Աչքի բորբոքային հիվանդությունների բաժանմունք, որը կազմավորվել է 2002 թ- ին, սկզբում որպես լաբորատորիա, իսկ այնուհետև 2005թ- ին սեպտեմբերից որպես առանձին
բաժանմունք:
Բաժանմունքում հետազոտվում, վիրահատվում և բուժվում են արտաքին աչքի (կնոյուկտիվիտներ , բլեֆարիտներ, չոր աչքի համախտանիշ և այլն ), եղջերաթաղանթի, կերատիտներ, խոցեր,դիստրոֆիաներ, դեգեներացիաներ, այրվածքներ եւ այլ անոթաթաղանթի ցանցաթաղանթի զանազան բնույթի բորբոքումներով (ուվեիտ ) հիվանդներ։ Բաժանմունքը ունի նաև
լայն վիրահատական գործունեություն , այստեղ բազմաթիվ հիվանդներ վիրահատվում են ամենից տարածված պաթոլոգիայի՝ կատարակտի կապակցությամբ տեղադրվում են
ցանկացած տեսակի ոսպնյակներ ըստ հիվանդի ցանկության և աչքի վիճակի ֆոկալ, մուլտիֆոկալ, թորիկ, աստիգմատիկ):Ի դեպ բաժանմունքում գործում է Աչքի հյուսվածքների բանկը, որը համագործակցում է Lions Eye Bank-ի հետ(ԱՄՆ): Տարեկան բաժանմուքը ստանում է մոտ 100-150 մարդկային դոնորական
եղջերաթաղանթ։ Բաժանմունքում կատարում է Եղջերաթաղանթի փոխպատվաստման վիրահատություններ, ի դեպ բոլոր տեսակները (թափանցող,
շետավոր, կերատոպլաստիկա): Բանկի ղեկավար
բաժանմունքի բժիշկ բգթ Ա Վ Համբարձումյանը 2 անգամ( 2004 թ; 2022 թ) վերապատրաստվել է ԱՄՆ-ում ՝ աչքի հյուսվածքների բանկի գործունեության վերաբերյալ:
Որպես բացառիկ վիրահատություն 2005թ-ից այստեղ կատարվում է կերատոպրոթեզավորում Բոստոնյան առաջին տեսակի կերատոպրոթեզով (արհեստական եղջերաթաղանթի փոխպատվաստում) , որը ի դեպ
տարածաշրջանում կատարվում է միայն այս կենտրոնում: Կերատոպրոթեզավորման շնորհիվ տեսնելու հնարավաորություն է ընձեռնվում քիմիական ջերմային եւ ջերմաքիմիական ծանր աստիճանի այրվածքներով հիվանդներին: Բազմաթիվ հիվանդների վիրահատվում են նաև մսամոլի կապակցութկամբ,
լորձաթաղանթի և կոպերի գոյացությունների կապակցությմաբ 2005 թ.-ից սկած կատարվում է նաև եղջերաթաղանթի տատուաժ (աչքի կոսմետիկ տեսքը
բարելավելու համար), ամնիոտիկ թաղանթի եւ լիմբալ ցողունային բջիջների տրանսպլանտացիա, որոնք զգալիորեն բարձրացնում են հիվանդների բուժման արդյունավետությունը ։
Բաժանմունքում դիսպանսեր հսկողության տակ են գտնվում մոտ 3226 ուվեիտով և 5036 եղջերենու ախտահարումով հիվանդներ, օրեկան ընդունվում և հետազոտվում են 50-100 հիվանդներ եւ վերապատրաստվում են շուրջ 7-10 կլինիկական օրդինատորներ։ Այստեղ միջին հաշվով ամաական կատարվում է 100-150

Отделение воспалительных заболеваний глаза
В Центре офтальмологии им. С. В. Малаяна работает специализированное отделение воспалительных заболеваний глаза, основанное в 2002 году как лаборатория, а с сентября 2005 года функционирующее как самостоятельное структурное подразделение.
В отделении проводится диагностика, лечение и хирургическое вмешательство при воспалительных процессах переднего и заднего отрезков глаза. Мы принимаем пациентов с конъюнктивитами, блефаритами, синдромом сухого глаза, кератитами, язвами и дистрофиями роговицы, ожогами, увеитами и другими заболеваниями сосудистой и сетчатой оболочек.
Отделение активно занимается хирургической практикой, в том числе операциями по поводу катаракты. В зависимости от состояния глаза и пожеланий пациента, имплантируются различные типы интраокулярных линз: монофокальные, мультифокальные, торические и астигматические.
Здесь также работает Банк глазных тканей, который сотрудничает с Lions Eye Bank (США). Ежегодно банк получает около 100–150 донорских роговиц от людей. В отделении выполняются все виды операций по пересадке роговицы: сквозная, послойная, оптическая кератопластика.
Руководитель отделения, д.м.н. А. В. Амбарцумян, дважды проходил повышение квалификации в США (в 2004 и 2022 годах) по направлению организации работы банков глазных тканей.
С 2005 года здесь проводится уникальная операция — кератопротезирование с использованием Бостонского кератопротеза первого типа (имплантация искусственной роговицы). Это единственный центр в регионе, где проводится данный вид хирургии. Благодаря этой методике пациенты с тяжёлыми химическими, термическими и комбинированными ожогами глаз получают шанс вернуть зрение.
Также выполняются операции при птеригиуме, новообразованиях конъюнктивы и век. С 2005 года проводится татуаж роговицы — косметическая процедура, улучшающая внешний вид глаза. Помимо этого, применяются современные технологии трансплантации амниотической оболочки и лимбальных стволовых клеток, что существенно повышает эффективность лечения.
На диспансерном наблюдении в отделении состоят около 3226 пациентов с увеитами и 5036 пациентов с патологиями роговицы. Ежедневно здесь принимают и обследуют от 50 до 100 пациентов. Параллельно проходит обучение от 7 до 10 клинических ординаторов.