Անեսթեզիոլոգիայի բաժանմունք
Ս.Վ.Մալայանի անվ. Ակնաբուժական Կենտրոնի անեսթեզիոլոգիայի բաժանմունքը լիովին համապատասխանում է ժամանակակից պահանջներին, բժիշկները տիրապետում են արդիական բոլոր անզգայացման մեթոդներին, իսկ սրահը վերազինված է նորագույն սարքավորումներով:
Բոլոր վիրահատությունները ընդանում են անեսթեզիոլոգիական հսկողության ներքո, ինչը թույլ է տալիս խուսափել բարդություններից, կապված հիվանդի ընդհանուր առողջական վիճակի վատթարացման հետ։ Ըստ ցուցմունքի ( կամ հիվանդի ցանկության) իրականացվում են ընդհանուր անզգայացում կամ սեդացիա։ Ի դեպ՝ բաժանմունքի բժիշկները միակն են տարածաշրջանում, որոնք կիրառում են անեսթեզիոլոգիական սեդացիաի նպատակով դեքսմեդետոմին դեղամիջոցը, որի շնորհիվ ապահովվում է եւ հեմոդինամիկ կայունությունը, եւ հիվանդի հարմարավետությունը վիրահատության ընթացքում։
Անեսթեզիոլոգիայի բաժանմունքի բժիշկները ապահովում են բուժառուների անվտանգությունը կենտրոն ընդունման պահից մինչև դուրս գրումը, կազմակերպելով անհրաժեշտ բուժօգնություն և խորհրդատվություն համապատասխան մասնագետների հետ:
Ամբողջ անձնակազմը պարբերաբար անցնում է վերապատրաստումներ և ակտիվորեն մասնակցում մասնագիտական ասոցիացիաների աշխատանքներին:
Հանդիսանալով Մ.Հերացու անվ. ԵՊԲՀ-ի անեսթեզիոլոգիայի և ինտենսիվ թերամիայի ամբիոնի բազա`կիսվում են գործնական և տեսական գիտելիքներով ուսանողների հետ:
Բաժանմունքի անձնակազմը, on call հերթապահությունների շնորհիվ, ծավալում է շուրջօրյա գործունեություն՝ ապահըվելով բուժառուների անվտանգությունը եւ հարմարավետությունը 24/7 ռեժիմով։
Վիրահատվելու վորոշումը կայացնելուց հետո, յուրաքանչուր բուժառու առաջին հերթին ապահովվում է անեսթեզիոլոգի խորհրդակցությամբ։ Խորհրդակցության ընդացկում, ի շնորհիվ մեր բաժանմունքի բժիշկներով նշակված, հիվանդի կողմից պատշաճ կերպով լռացրած հարցաթերթիկի՝ կայացվում է որոշում անհրաժեշտ մասնագետների խորհրդակցության անհրաժեշտության, իսկ եթե դրա կարիքա չկա՝ անզգայացման տեսակի եւ ծավալի մասին։ Այս ամենը տեւում է մինչեւ 5 րոպե եւ թույլ է տալիս առանց հերթերի եւ հիվանդներին հարմարավետ եւ անվտանգ կերպով ապահովվել վիրահատության ընթացքը։
Ի դեպ՝ վիրահատության ընթացքում մենք ապահովում ենք հետեւյալ տիպի միջամտություններ՝
1) անեսթեզիոլոգիական մոնիտորինգ։ Հիվանդը արթուն է , տեղային անզգայացումով ցավազրկած, միացված են տարբեր տիպի հսկիչ սարգեր(մոնիտոռներ)։ Անհրաժեշտության դեպքում անեսթեզիոլոգի կողմից շտկվում են ստեղծված տատանումները եւ գանգատները։
2) անեսթեզիոլոգիական սեդացիա։ Հիվանդին, հսկիչ սարգերի հսկողության ներքո, ներարկվում են սեդատիվ ( մակերեսային քուն) դեղամիջոցներ։

Отделение анестезиологии
Отделение анестезиологии Центра офтальмологии им. С. В. Малаяна полностью соответствует современным медицинским стандартам. Наши врачи владеют всеми актуальными методами обезболивания, а операционные залы оснащены новейшим оборудованием.
Все хирургические вмешательства проводятся под контролем анестезиолога, что позволяет свести к минимуму риски, связанные с общим состоянием пациента. В зависимости от показаний (или по желанию пациента) применяется общий наркоз или седация.
Важно отметить: наши врачи — единственные в регионе, кто применяет дексмедетомидин для анестезиологической седации. Этот препарат обеспечивает стабильные показатели гемодинамики и максимальный комфорт для пациента во время операции.
Специалисты отделения сопровождают пациента с момента поступления до выписки, организуя необходимую диагностику, лечение и консультации с профильными специалистами.
Весь персонал регулярно проходит повышение квалификации и принимает активное участие в работе профессиональных медицинских ассоциаций.
Отделение является клинической базой кафедры анестезиологии и интенсивной терапии Ереванского государственного медицинского университета им. М. Гераци. Наши врачи передают студентам как практические, так и теоретические знания.
Благодаря системе дежурств, отделение работает в круглосуточном режиме, обеспечивая безопасность и комфорт пациентов 24/7.
После принятия решения об операции каждый пациент в обязательном порядке проходит предоперационную консультацию анестезиолога. На основе медицинской анкеты, заполненной пациентом, врач определяет, необходимы ли дополнительные обследования у других специалистов. Если в этом нет необходимости — сразу выбирается вид и объём анестезии. Вся процедура занимает не более 5 минут, позволяя быстро, безопасно и без ожидания приступить к операции.
Во время операции мы обеспечиваем следующие виды анестезиологического сопровождения:
- Анестезиологический мониторинг – Пациент в сознании, под местной анестезией и без болевых ощущений. Он подключён к системам мониторинга. При необходимости анестезиолог оперативно корректирует любые изменения состояния.
- Анестезиологическая седация – Под контролем мониторинга вводятся препараты, вызывающие лёгкий поверхностный сон.